آشنایی با رشته تکنولوژی اتاق عمل (قسمت دوم)

رایگان

0 نظر
دسته‌بندی‌ها
آشنایی با رشته تکنولوژی اتاق عمل
بازدید کاربران: 24
بازدید از صفحه: 1023

بررسی اجمالی

میزان درآمد متوسط رشته اتاق عمل

با توجه به موقعیت‌های شغلی متفاوتی که برای کارشناس اتاق عمل و کارشناس ارشد اتاق عمل وجود دارد، نمیتوان به طور قطعی درباره درآمد نظر داد.
اما میتوان با توجه به جایگاه‌های مختلف، به طور تقریبی مثال‌هایی زد.

در حال حاضر حقوق کسی که در بیمارستان‌های دولتی طرح خود را میگذراند، بین هفت و نیم تا 9 میلیون تومان است، که البته در مکان‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد (اعلام شده در سال 1400). حقوق هیات علمی که با مدرک PhD جذب میشود  بین 18 تا 20 میلیون است.
لازم به ذکر است، مدرک تحصیلی، سابقه کاری، آموزش‌های ضمن خدمت، ارزشیابی‌های سالانه و... به علاوه عوامل متغییر محیط کار مانند حق اشعه و مناطق محروم و ... نیز در حقوق تاثیر می‌گذارند.

در رابطه با مقایسه سود یک رشته و شغل، باید علاقه به کار و رسالت اجتماعی را نیز در نظر داشت.

فرصت‌های درآمد زایی متفرقه خارج از اتاق عمل

دانشجویان بعد از مقطع کارشناسی وارد دوره 2 ساله طرح خود می‌شوند و پس از آن در صورت تمایل می‌توانند در آزمون‌های استخدامی بیمارستان‌های دولتی و غیردولتی، کلینیک‌های دولتی و غیردولتی، اسپیشیالیست‌های جراح، در شرکت‌های تجهیزات به عنوان کارشناسان ست‌ها، کلینیک‌های لیزر و کاشت مو و... اقدام نمایند. از طرفی امکان ادامه تحصیل و رسیدن به جایگاه هیات علمی نیز وجود دارد (نکته: 1. میزان خدمت سربازی از طرح اجباری کم می‌شود. 2. با توجه به امکانات و جمعیت مختلف دانشگاه‌ها امکان وقفه چند ماهه بین پایان تحصیل و شروع طرح وجود دارد. 3. معمولا در بیمارستان‌های دولتی، حقوق بالاتر از بیمارستان‌های خصوصی هست و حجم کاری در بیمارستان‌های خصوصی بیشتر از دولتی است. 4. به جز جذب هیات علمی، با مدرک‌های کارشناسی ارشد و دکتری میتوان جایگاه‌های مدیریتی مانند سوپروایزرها و مترون‌ها را به دست آورد)

پیشنهاد این است که دانشجویان سعی کنند در دانشگاه‌های دولتی مشغول به کار شوند، در نهایت با آگاهی وارد بیمارستان‌های خصوصی شوند.

قابل به ذکر است در مقایسه با سایر رشته‌ها ، جذب نیروی کار در رشته اتاق عمل به طور قابل توجهی بیشتر است.

شرایط و چگونگی پذیرش و استخدام در بیمارستان‌های دولتی

دولت به تناوب آزمون‌های استخدامی برگزار  می‌کند و بعد از آن افرادی که حداقل نصاب نمره را کسب کنند وارد مصاحبه کاری میشوند. برگزاری آزمون‌ها بسته به شرایط و خواست دولت دارد. اما سرانه تعداد کارکنان اتاق عمل نسبت به کشورهای دیگر هنوز به حد استاندارد نرسیده است. پس انتظار می‌رود جذب افراد ادامه پیدا کند.

 

مدرس

آرمین فریدونی
کارشناسی ارشد اتاق عمل

نظرات

0

0 رای
5 امتیاز
0
4 امتیاز
0
3 امتیاز
0
2 امتیاز
0
1 امتیاز
0

نظرات

برای ارسال نظر وارد حساب کاربری شوید.