آموزش جست‌وجو در پابمد در ۸ گام

رایگان

3 نظر
دسته‌بندی‌ها
جستجو در منابع علمی
بازدید کاربران: 17
بازدید از صفحه: 1796

بررسی اجمالی

گام اول: زمان استفاده از سایت pubmed

پابمد پلتفرمی است که مقالات مجلات علوم پزشکی را از سال ۱۹۴۷ نمایه می‌کند. این پایگاه تمامی مقالات حوزه پزشکی، پرستاری، دندان‌پزشکی، دام‌پزشکی، سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی، علوم پیش بالینی و موارد مرتبط را تحت پوشش قرار می‌دهد. PubMed توسط کتابخانه ملی پزشکی (NLM) و مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI) توسعه و نگه‌داری می‌شود. این پلتفرم شامل Medline ، PubMed Central  است. موتور جستجو پابمد برای همگان رایگان است. آدرس سایت پابمد به شرح زیر است:

وب‌سایت پابمد

گام دوم: سرچ پیشرفته در پاب مد با ابزار آن

استفاده از Clinical Queries  در پابمد

از کوئری‌های بالینی پابمد که ساختار از پیش ساخته شده‌ای دارند برای جستجو مقدماتی در این پایگاه داده می‌توانید استفاده کنید. همان عبارتی که مد نظر خود دارید را می‌توانید بنویسید و پاسخ خود را بگیرید. فقط فراموش نکنید قبل از جستجو، فیلترها را اعمال کنید.

استفاده از Clinical Queries در پابمد

استفاده از سرچ مجلات در پابمد

می‌توانید برای یک جستجو در پابمد موثر، از قابلیت مجلات موجود در پایگاه‌های داده NCBI استفاده کنید و سرچ مقالات را محدود به یک مجله خاص کنید.

جستجو مجلات در پابمد

استفاده از سرچ سایتیشن‌ در پابمد

شما می‌توانید از single citation Matcher برای یافتن استنادات در پایگاه پابمد استفاده کنید. یکی از راه‌های سرچ پیشرفته در پابمد این است که سایتیشن‌های مورد نظر خود را با اضافه یا کم کردن هر فیلد در قسمت جستجو پیدا کنید.

 

سرچ پیشرفته در پابمد با استفاده از کوئری‌های ویژه

زیرساخت‌های پابمد برای جستجو پیشرفته مقالات در این پایگاه داده ، فیلترهای جستجو را ایجاد کرده اند که می‌توانید آن‌ها در صفحه Special Queries  در وب‌سایت پابمد مشاهده فرمایید.

این کوئری‌ها به طور عمده به دو بخش تقسیم می‌شوند:

 • مطالعات بالینی: در این بخش تمامی مقالات مربوط به یک مطالعه بالینی خاص یا COVID-19 را خواهید دید.
 • تحقیقات خدمات بهداشتی: در این بخش استنادهای PubMed مربوط به کیفیت مراقبت‌های بهداشتی، هزینه‌های مراقبت بهداشتی را مشاهده خواهید کرد.

گام سوم: نحوه استفاده از MeSH در پابمد (عنوان‌های موضوعی پزشکی)

قبل از شروع این مبحث اگر ویدیو آموزش جستجو در پابمد وب‌سایت علمی‌نو را مشاهده کردید می‌توانید از طریق این لینک به مبحث آموزشی وب‌سایت پابمد دسترسی داشته باشید و تمرین‌های عملی انجام دهید.

MeSH مخفف عبارت Medical Subject Heading است. اگر بخواهیم به طور مفهومی به آن بپردازیم به معنای واژگان کنترل شده از اصطلاحات پزشکی است که تمامی مقالات بر اساس آن دسته‌بندی می‌شوند. جستجو مش در پابمد باعث ایجاد ثبات در فرایند جستجو می‌شود. امروزه در مجموع حدود ۲۹۰۰۰ اصطلاح MeSH وجود دارد که سالانه بروز می‌شوند.

نحوه استفاده از MeSH در پابمد

استفاده از پایگاه داده MeSH به شما برای بررسی تغییرات زبانی، استفاده از اختصارات کلمات پزشکی و جلوگیری از سردرگم‌ شدن در هنگام خواندن و نوشتن مقاله کمک می‌کند.  برای جستجو موثر مش در پابمد حتما ویدیو آموزشی گروه علمی ‌نو را مشاهده فرمایید.

برای آموزش‌های بیشتر می‌توانید به مطالب آموزشی مرتبط با MeSH در وب‌سایت علمی نو مراجعه کنید:

آشنایی با اصطلاحات پزشکی MeSH

آموزش کار با MeSH Browser

گام چهارم: نحوه استفاده از کلمات کلیدی پزشکی در pubmed

گاها شما عبارتی را می‌خواهید سرچ کنید که تکرار همان عبارت در مقاله برای شما الزامی است یا اصطلاح MeSH  برای آن وجود ندارد. در این مواقع چه باید کرد؟

تصحیح خودکار جستجو PubMed

وقتی عبارتی را در کادر جستجو سایت پابمد وارد می‌کنید پابمد از اصلاح خودکار استفاده می‌کند و عبارت جستجو شده را با MeSH های موجود تطبیق می‌دهد. اگر بخواهید این قابلیت پابمد را غیرفعال کنید باید عبارت جستجو شده خود را داخل نقل قول قرار دهید.

کلمه کلیدی که می‌خواهید سرچ کنید می‌تواند یک کلمه یا یک عبارت باشد با این حال با قرار دادن آن داخل نقل قول می‌توانید مطمئن شوید که کل عبارت باهم جستجو خواهد شد.

گام پنجم: نکات حرفه‌ای جستجو در pubmed

اگر بخواهید در سریع‌ترین زمان و با دقیق‌ترین نتیجه به مطالعات مورد نیاز خود برسید لازم است نکات حرفه‌ای  جستجو  پیشرفته در پابمد را بدانید.

 

فیلتر‌های جستجو

می‌توانید از فیلتر‌ها برای محدود کردن نتایج جستجو بر اساس نوع مقاله، در دسترس بودن متن مقاله، تاریخ انتشار، گونه، زبان، جنسیت شرکت‌کنندگان، موضوع، سن شرکت‌کنندگان و مجله استفاده کنید. درباره راهنمای استفاده از فیلترها می‌توانید از راهنمای پابمد هم استفاده کنید.

همانطوری که در ویدیو می‌توانید مشاهده کنید، هنگام جستجو در پابمد در سمت چپ، نوار ابزاری برای فیلتر جستجو شما وجود دارد. همچنین از طریق قسمت پایین این نوار ابزار می‌توانید به فیلتر‌های بیشتری دسترسی داشته باشید.

همچنین میان‌برهایی وجود دارد تا شما بدون انتخاب گزینه‌ها از سمت چپ در همان کادر جستجو، بتوانید نتایج خود را فیلتر کنید.

برای مثال اگر می‌خواهید نتایج خود را به مطالعات انسانی محدود کنید، به جای استفاده از انسان در عبارت جستجوی خود، از نمونه جستجو زیر برای حذف مطالعات حیوانی استفاده کنید و آن را به سادگی به انتهای جستجو خود اضافه کنید.

فیلتر جستجو در پابمد

استفاده از نقل قول

شما می‌توانید با استفاده از نقل قول ، عین عبارت مورد نظر خود را در باکس سرچ در پابمد، جستجو کنید. همچنین می‌توانید بین کلمات یک عبارت خود از AND استفاده کنید. همانند نمونه زیر :

استفاده از نقل قول در جستجو در پابمد

استفاده از مشتقات کلمات پزشکی

در پابمد می‌توانید با علامت * که به انتهای ریشه کلمه مورد جستجو شما اضافه خواهد شد، تمامی مشتقات ریشه آن کلمه را استفاده کنید.

مشتقات کلمات در جستجو در پابمد

جستجو در مشتقات کلمات پزشکی در جستجو در پابمد

تگ‌های فیلد جستجو

شما به راحتی می‌توانید با استفاده از تگ‌های فیلد در جستجو در پابمد مشخص کنید که این پایگاه داده در کدام فیلد عبارت مورد نظر شما را جستجو کند. توجه نمایید که ابتدا عبارت جستجو و سپس برچسب یا تگ فیلد را داخل پرانتز تایپ کنید مثل cardiology [tiab] که حوزه قلب و عروق را در عنوان و چکیده جستجو می‌کند. مثال‌های کاربری و فراگیر دیگر شامل :

 • [All field] یا [All]: این تگ موجب می‌شود که عبارت مورد جستجو شما در همه فیلد‌های پابمد سرچ شود. زمانی که از این تگ استفاده می‌شود، پایگاه پابمد بر اساس مش (سرفصل‌های موضوعی پزشکی) مقالات را به شما نشان خواهد داد.
 • [Text Words] یا [tw]: شامل تمامی کلمات یا اعدادی که در عنوان، چکیده، عبارت‌های مش، زیرعنوان های مش، انواع انتشارات، منابع ثانویه، نویسنده مسئول، کامنت‌ها و دیگر عبارات بیان شده است.
 • [title/Abstract] یا [tiab]: عبارت مورد جستجو شما تنها در عنوان و چکیده مقالات دیگر بررسی ‌می‌کند. اگر مقاله‌ای چکیده نداشته باشد پابمد آن را به شما نشان نخواهد داد.

گام ششم: استراتژی جستجو در پابمد

برای یک سرچ پیشرفته در پابمد نیاز است تا با اصطلاحات این حوزه آشنایی لازم را داشته باشید. فراگیری استراتژی جستجو در پابمد به شما کمک می‌کند که به مقالات حرفه‌ای‌تر و مرتبط‌تر دسترسی داشته باشید.

اپراتورهای بولی پابمد

یک جستجو جامع در PubMed شامل استفاده از وازگان تخصصی (MeSH) و واژگان کلیدی خواهد بود. از اپراتورهای بولی پابمد برای ترکیب این اصطلاحات استفاده می‌شود. در pubmed می‌توانید از اپراتورهای AND، OR یا NOT استفاده کنید.

برای استفاده از این اپراتورها ابتدا به صفحه جستجو پیشرفته یا Advanced search بروید.  سپس طبق راهنمای ویدیویی یا اطلاعات زیر از این اپراتور‌ها استفاده کنید:

 • AND : از این برای پیوند دادن ایده‌ها و مفاهیم در جایی که می‌خواهید هر دو واژه شما در نتایج جستجو باشند استفاده کنید.
 • OR: از این عبارت برای قرار دادن آن بین کلمات کلیدی مشابه، مترادف یا مخفف یا تغییرات در املا برای جستجو در همان ایده یا مفهوم با دو واژه متفاوت، استفاده کنید.
 • NOT: از این عبارت برای حذف کلمه کلیدی خاص در جستجو خود می‌توانید استفاده کنید.

گام هفتم: ذخیره مقالات پزشکی در پابمد

دقت کنید که برای ذخیره مقالات در پابمد یا ذخیره جستجوهای خود باید ابتدا حساب کاربری ایجاد کنید. بعد از ایجاد حساب کاربری خود روی create alert در زیر کادر جستجو کلیک کنید در این صورت می‌توانید استراتژی جستجو در پابمد خود را ذخیره کنید که به راحتی به آن در هرزمان و مکان دسترسی داشته باشید.

 

گام هشتم: تمرین جستجو در پاب مد سنترال

در ابتدا نکات بیشتر به شکل یک جزوه PDF یک صفحه‌ای از آموزش جست‌وجو در پابمد تهیه شده در گروه آموزشی علمی‌نو برای شما قرار داده شده ‌است که می‌توانید آن را هم مطالعه کنید.

دانلود جزوه PDF جستجو در پابمد

اگر می‌خواهید نحوه جستجو جامع در Pubmed  را به خوبی فرا بگیرید بعد از دیدن ویدیو آموزشی و خواندن متن آموزشی گروه علمی‌نو با سه کاربرگ زیر،  مراحل  فرایند جستجو خود در پابمد را تمرین کنید. در صورت هرگونه سوال می‌توانید از طریق تماس با ما، کامنت‌ها و یا گروه آموزشی تلگرام علمی‌نو با ما در ارتباط باشید.

کاربرگ اول سرچ در پابمد

کاربرگ دوم سرچ در پابمد

کاربرگ سوم سرچ در پابمد

مدرس

حمید رضا ثابت
کارشناسی ارشد ژورنالیسم پزشکی

رزومه علمی و سوابق اجرایی جناب آقای حمید رضا ثابت

 • رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد ژورنالیسم پزشکی (1400)
 • پژوهشگر برتر دانشجویی (۱۳۹۴)
 • استعداد درخشان
 • دبیر کل مدرسه تابستانه کشوری طرح تحول نوآوری در آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی فسا (۱۳۹۵)
 • عضو هیأت تحریریه مجله علمی پژوهشی Galen (1393)
 • دبیر اجرایی چهارمین مدرسه تابستانی شبکه همکار جنوب (1393)
 • عضو شورای پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی فسا (1393)
 • نائب دبیر کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا (1393)
 • دبیر کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا (۱۳۹۴)
 • برگزاری بیش از ۱۰ کارگاه پژوهشی در موضوعات مختلف (1392-۱۳۹۵)
 • کادر اجرایی چهارمین کنگره ملی دانشجویی افق های نوین در علوم توانبخشی (1393)
 • دبیر فرهنگی کانون نخبگان دانشگاه علوم پزشکی فسا (1391)
 • ثبت و چاپ بیش از ده طرح پژوهشی و مقالات علمی

نظرات

5

3 رای
5 امتیاز
2
4 امتیاز
0
3 امتیاز
0
2 امتیاز
0
1 امتیاز
0

نظرات

 1. پوریا سعادت نوشته:

  کار درست خستگی ناپذیر

 2. شقایق عجم نوشته:

  ممنون از مطلب بسیار مفید شما. چجوری از mesh در pubmed بتونم نهایت استفاده رو ببرم ؟

برای ارسال نظر وارد حساب کاربری شوید.