معافیت از طرح در 10 رشته طرح اجباری

رایگان

0 نظر
دسته‌بندی‌ها
-
بازدید کاربران: 7
بازدید از صفحه: 1406

بررسی اجمالی

10 رشته‌ای که شامل طرح اجباری می‌باشند شامل: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، اتاق عمل، هوشبری، فوریت پزشکی، علوم آزمایشگاهی و پرستاری دندان‌پزشکی است که اگر شرایط لازم را داشته باشید شامل معافیت از طرح نیز می‌شود. در نظر داشته باشید ثبت‌نام، انصراف از طرح و معافیت از طرح، همگی تحت‌نظر دانشگاه‌های علوم پزشکی استانی می‌باشد.

 

شرایط معافیت از طرح به شرح زیر می‌باشد:
اگر شما تک فرزند خانواده باشید و مادری که حزانت فرزندان را برعهده دارد، طبق ماده 12 قانون، اگر فارغ‌التحصیل به سن 45 سالگی برسد، می‌تواند از قانون معافیت از طرح استفاده کند.
فرزند و همسران شهدا می‌توانند معاف از طرح شوند. همچنین در خصوص خواهر و برادر شهید، فقط یکی از خواهران و برادران می‌توانند معاف از طرح شوند.
اگر داوطلب جانباز بالای 25 درصد باشد، یا فرزند فرد جانباز بالای 50 درصد و یا همسر جانباز بالای 70 درصد می‌توانند از قانون معافیت از طرح استفاده کنند.

 

اما اگر شرایط زیر را داشته باشید، از اختیارات علوم پزشکی استان خارج می‌شوید و برای معافیت از طرح باید به وزارت بهداشت مراجعه کنید:
افرادی که حضور داوطلبانه 6 ماهه خدمت در جبهه داشته باشند.
افرادی که مشکل حاد پزشکی دارند و مشکل آن‌ها مورد تأیید شورای عالی پزشکی قرار گرفته است.
یا دانشجویانی که خارج از کشور فارغ‌التحصیل شدند و متقاضی معافیت از طرح هستند.
بانوانی که فراغت از تحصیل آن‌ها به تاریخ قبل از 1390 برمی‌گردد.
افرادی که شامل استعداد درخشان می‌شوند (رتیه 1 تا 10 کنکور سراسری، مدال طلای کشوری، نفر اول الی سوم آزمون‌های علوم پایه، تخصص، دستیاری و....)

این افراد می‌توانند برای معافیت از طرح به وزارت بهداشت مراجعه کنند.

طبق ماده 8 قانون، شما می‌توانید به جای طرح، در سازمان پزشکی قانونی شروع به کار کنید و از شما یک تعهدنامه محضری دریافت می‌کنند که اگر مدت مورد نظر را بگذرانید، معاف از طرح می‌شوید.

اگر در رشته مقطع بعدی خود که دارای طرح اجباری می‌باشد، طرح خود را بگذرانید و مجدد کنکور بدهید و در یکی از رشته‌های دارای طرح اجباری قبول شوید، شما معاف از طرح می‌شوید.

 

شرایط معافیت از طرح برای سربازان:
اگر شما با مدرک کاردانی سربازی بروید، و 12 ماه خدمت کنید، طرح شما اختیاری می‌شود.
اگر شما با مدرک کارشناسی و بالاتر، در تاریخ بعد از فروردین 1390 به سربازی رفته باشید، در موارد زیر، طرح شما اختیاری می‌شود. درصورتی که شما به مدت 21 ماه (در شرایط عادی) با مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا (PhD) و تخصص خدمت سربازی خود را انجام داده باشید، طرح شما اختیاری می‌شود.
اگر شما با مدرک‌های کارشناسی و بالاتر، در مناطق عملیاتی، محروم و بد آب و هوا خدمت کرده باشید، پس از 19 ماه خدمت طرح شما اختیاری می‌شود.
اگر در مناطق عملیاتی درگیر خدمت کنید، پس از گذشت 18 ماه از خدمت، طرح شما اختیاری می‌شود.

اگر مدت سربازی شما کمتر از مواردی که بیان شد، باشد، مابقی زمان باقی مانده تا 24 ماه را شما باید طرح بگذرانید تا بتوانید پایان طرح دریافت کنید.

 

نکته قابل توجه این است که اگر شما درخواست انصراف از طرح را ارائه دادید، و با درخواست شما موافقت شد، دیگر امکان لغو این انصراف وجود ندارد.

مدرس

فراز طیار
کارشناسی ارشد روان پرستاری

نظرات

0

0 رای
5 امتیاز
0
4 امتیاز
0
3 امتیاز
0
2 امتیاز
0
1 امتیاز
0

نظرات

برای ارسال نظر وارد حساب کاربری شوید.