مقایسه مدلاین و Embase

رایگان

0 نظر
دسته‌بندی‌ها
-
بازدید کاربران: 4
بازدید از صفحه: 368

بررسی اجمالی

در حال حاضر حدود 26 میلیون رفرنس در بانک اطلاعاتی مدلاین وجود دارد و حدود 5200 ژورنال ایندکس و یا نمایه در بانک اطلاعاتی مدلاین وجود دارد. تعداد ژورنال‌ها در Embase حدود 8500 می‌باشد که ایندکس هستند. تقریبا اغلب یا تمام این 5200 ژورنالی که در مدلاین وجود دارد در Embase هم ایندکس هستند و علاوه بر این 26 میلیون رفرنسی که در مدلاین وجود دارد تعداد بیشتری در حدود 31 میلیون در EMBASE وجود دارد. هر دو بانک اطلاعاتی توانایی این را دارند که مقالات و رفرنس‌هایی را از دهه 1940 بازیافت کنند و در هنگام جستجو منابع ارائه بدهند. مدلاین از سال 1946 و Embase از سال 1947 تاکنون می‌توانند دیتا بازیافت کنند و به نمایش بگذارند.

در جلسه‌ی قبلی ما اشاره‌ای به این موضوع داشتیم که ژورنال‌هایی که در بانک اطلاعاتی مدلاین قرار می‌گیرند، زمانی که مقالات آن ژورنال‌ها می‌خواهند در بانک اطلاعاتی قرار بگیرند، کارمندان مدلاین آن مقالات را با یک کلیدواژه‌های خاصی تگ می‌کنند که کمک می‌کند به پژوهشگران در زمانی که جستجوی منابع را انجام می‌دهند و از آن کلید واژه‌ها استفاده می‌کنند راحت‌تر آن مقاله بازیافت شود.

روشی که کارمندان مدلاین استفاده می‌کنند برای تگ کردن کلیدواژه‌ها، اصطلاحاً medical subject heading (Mesh)، یک روش مشابهی هم توسط زیر مجموعه Elsevier برای EMBASE به کار برده می‌شود با تفاوت‌های مختصری، که در زیرمجموعه Elsevier  که به آن Emtree می‌گویند.

Mesh هر سال یک بار به روز می‌شود، یعنی کلیدواژهای جدیدی که به ادبیات پژوهشی وارد می‌شوند سالی یکبار رفرش می‌شود، اما این اتفاق برای Emtree تقریبا هر سه ماه یکبار صورت می‌گیرد.

اگر ما بر این باور هستیم که تقریبا تمام مقالاتی که در مدلاین وجود دارد در Embase هم وجود دارد چرا باید هر دو دیتابیس را جستجو کنیم؟ آیا فقط جستجو کردن Embase کافی نیست؟

حقیقت این است که خیر، توصیه می‌شود که هر دو منبع را جستجو کنید. چون روشی که کلیدواژه‌ها در Mesh تگ می‌شود با روشی که در Emtree وجود دارد متفاوت است. تعداد subheadingها در MeSH  بیشتر است و این subheadingها به شیوه‌های گوناگون و برای مقصودهای گوناگون در مدلاین و Embase مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مدلاین به عنوان یک زیر مجموعه از کتابخانه ملی آمریکا، اصطلاحاً North American Approach دارد، یعنی ژورنال‌هایی که در آمریکای شمالی منتشر می‌شوند راحت‌تر در مدلاین ایندکس می‌شوند اما Embase یک رویکرد بین المللی دارد و خیلی از ژورنال‌هایی که در سراسر دنیا وجود دارند راحت‌تر می‌توانند در Embase ایندکس شوند. بنابراین طیف و گستردگی که در Embase است بیشتر از مدلاین می‌باشد و علاوه بر اینکه Embase یک توجه ویژه ای بر ژورنال‌های فارماکولوژی و داروها دارد. به همین علت زمانی که درباره دارویی جستجو می‌کنیم در Embase به مقالات بیشتری برخورد خواهیم داشت.

نام داروها در Embase و مدلاین به شیوه‌های متفاوتی تگ شده‌اند. برای مثال داروی معروف Lantus که یکی از داروهای معروف درمان دیابت هست در MeSH کلیدواژه دیگری دارد که این کلیدواژه در Emtree متفاوت است. زمانی که از این کلید واژه‌ها استفاده می‌کنیم آنچه که در مدلاین بدست می آوریم 508مقاله است در حالیکه در Embase 3394 مقاله می‌باشد. بنابراین با وجود تعداد زیادتر مجلات در Embase تعداد بیشتری از مقالات بازیافت می‌شوند، بعلاوه توجه ویژه Embase به رشته فارماکولوژی و داروها ممکن به کشف تعداد بیشتری مقاله در حیطه فارماکولوژی و دارو برای شما شود.

این موضوع اهمیت جستجو در هر دو دیتابیس را بخصوص زمانی که یک سیستماتیک ریویو می‌خواهید انجام دهید را نشان می‌دهد. توصیه ما این است که اگر در طراحی مطالعه اگر در جستجوی منابع هستید برای اینکه اطمینان یابید از جدید بودن مقاله خودتان، حتما هر دو دیتابیس را مورد بررسی قرار دهید علاوه بر اینکه پابمد سنترال را هم در نظر بگیرید چون این احتمال وجود دارد که مقاله‌ای در پابمد سنترال باشد و در دو دیتابیس دیگر نباشد.

 

مدرس

بهروز آستانه
دکترای تخصصی Health Research Methodology

نظرات

0

0 رای
5 امتیاز
0
4 امتیاز
0
3 امتیاز
0
2 امتیاز
0
1 امتیاز
0

نظرات

برای ارسال نظر وارد حساب کاربری شوید.